به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مهندس بدری و به نقل از فارس، صدیف بدری با اشاره به سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به استان اردبیل اظهار کرد: چند هفته قبل مجمع نمایندگان استان اردبیل با وزیر راه و شهرسازی دیدار و از وی دعوت کرد جهت بازدید از پروژه های حوزه راه و شهرسازی استان و به ویژه راه آهن به اردبیل سفر کند.

وی افزود: در این راستا آخوندی به همراه 9 نفر از معاونین و روسای سازمان‌های زیرمجموعه خود روزهای 22 و 23 شهریورماه در استان حضور یافت و در گام اول از عملیات عمرانی فرودگاه اردبیل، از جمله سالن حجاج بازدید کرد و در مورد بهره‌برداری از آن تا دهه فجر سال جاری قول مساعد داد.

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل با اشاره به تخصیص 50 میلیارد تومان برای عملیات عمرانی فرودگاه اردبیل گفت: علاوه بر رقم یاد شده تا پایان سال جاری برای بهسازی باند فرودگاه و تجهیزات دیگر آن اعتباری در حدود 20 میلیارد تومان تخصیص خواهد یافت.

بدری ادامه داد: بازدید از بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی اردبیل برنامه بعدی سفر بود و از محلات گل مغان و بهشت زهرا و پروژه‌هایی که با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 300 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی در حال اجراست بازدید به عمل آمد. سپس جلسه‌ای در استانداری اردبیل در این خصوص برگزار شد و بعد از دریافت گزارشات مسوولین استانی و شهرستانی مقرر گردید جهت بهسازی این محلات اعتبارات مناسب در نظر گرفته شده و قیر رایگان اختصاصی به استان از سهمیه فعلی بیشتر در نظر گرفته شود. همچنین در مورد رفع مشکلات طرح تفصیلی شهرها مساعدت‌های لازم از سوی وزارتخانه صورت گیرد.

عضو هیئت رئیسه و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: در روز دوم سفر وزیر و هیئت همراه، اجرای باند دوم جاده اردبیل-سرچم کلنگ‌زنی شد. مسیر اردبیل تا فیروز‌آباد 90 کیلومتر است و با دستور مستقیم وزیر و در فاز اول در سال جاری 20 کیومتر اجرا خواهد شد. در کنار آن اجرای باند دوم و آسفالت مسیر آراللو – کرگان هم که 20 کیلومتر است انجام می‌شود.

بدری گفت: افتتاح جاده فیروزآباد – خلخال که 27 کیلومتر طول دارد و با اعتباری بالغ بر 42 میلیارد تومان اجرا شده است، از دیگر برنامه‌های سفر وزیر به استان بود. در کنار آن دستور مطالعه مسیر فیروزآباد تا لوشان و فیروز آباد تا سرچم از سوی وزیر صادر شد تا تصمیم مناسبی در خصوص ایجاد بزرگراه و آزاد راه برای اتصال هر چه بهتر استان به مرکز کشور اتخاذ شود.

وی ادامه داد: معاونین وزیر نیز با تقسیم کار در شهرستان‌های استان حضور یافته و ضمن بازدید از راه‌های مواصلاتی و پروژه‌های عمرانی در دست اجرا، با موانع و پتانسیل‌های مناطق مختلف استان از نزدیک آشنا شدند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل با تاکید بر این که اصلی‌ترین هدف سفر وزیر راه و شهرسازی به استان بازدید از پروژه راه آهن اردبیل - میانه بود گفت: با حضور وزیر و هیئت همراه از قطعات مختلف پروژه راه‌آهن اردبیل بازدید شد. اعتبار این پروژه نسبت به سال قبل بیش از 3 برابر افزایش یافته و برای سال جاری از محل بازار سرمایه هم اعتباراتی در نظر گرفته شده است و با پیگیری‌های مجمع کلیه قطعات فعال و دارای پیمانکار هستند و تخصیص 30 میلیارد از اعتبارات سال جاری سبب تسریع عملیات اجرایی شده است.

وی ادامه داد: مقرر شد تشکیل کنسرسیوم شرکت‌های پیمانکاری و تخصیص 300 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی که می‌تواند گامی مهم در تسریع تکمیل این پروژه باشد، به صورت جدی پیگیری شود. اخیرا این کنسرسیوم تشکیل یافته و بانک صنعت و معدن هم به عنوان بانک عامل معرفی شده است.

بدری با اشاره به قول مساعد وزیر درمورد تخصیص کامل اعتبارات سال جاری و در نظرگرفتن بودجه مناسب برای سال بعد تاکید کرد: با تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر مجمع نمایندگان استان، پروژه راه‌آهن اردبیل-میانه به اولویت اصلی دولت در بخش پروژه‌های ریلی بدل شده است.

وی افزود: بازدید از بزرگراه اردبیل- مشکین و جاده‌های اردبیل-گرمی از دیگر برنامه‌های سفر بود که وزیر در مورد پرداخت مطالبات پیمانکاران این پروژه‌ها از محل اسناد خزانه قول مساعد داد و مقرر شد در سفری دیگر به صورت زمینی از اردبیل تا شهر باکو در جمهوری آذربایجان سفر کند و ضمن بررسی پتانسیل منطقه، در دیدار با مسوولین جمهوری آذربایجان تفاهمات و توافقات لازم صورت گیرد؛ چرا که با تصویب احتمالی منطقه آزاد توسعه بزرگراهی جاده های استان حیاتی خواهد بود. همچنین با دستور مستقیم وزیر مقرر شد در اسرع وقت پیمانکار پروژه بزرگراه نیر – سراب انتخاب شود و عملیات اجرایی آن امسال شروع شود. در مورد اتصال بزرگراهی نمین به آستارا نیز دستورات لازم اخذ شد.

بدری در پایان با اشاره به دستورات اخذ شده دیگری در مورد بهسازی و روکش آسفالت راه‌های روستایی استان، به ویژه نمین، آبی‌بیگلو و حور و نیز کریق – آرموداق، ضمن تشکر از وزیر راه و شهرسازی که با ظرفیت کام وزارتخانه در استان حضور یافت گفت: جلسه‌ ویژه‌ای در تهران و در محل وزارتخانه با حضور مجمع نمایندگان استان و استاندار اردبیل برگزار خواهد شد تا مصوبات سفر و دستورات اخذ شده نهایی گردد.